Menu

Congratulations to all BC Athletes Representing Canada this Summer!

Canada’s top Olympic, Paralympic and NextGen rowers saw racing action in London, Ontario at the end of June at Rowing Canada Aviron Speed Orders. Speed Orders is a compulsory small boat trials event open to all rowers interested in seeking selection to a 2018 Canadian National Rowing Teams. BC rowers performed exceptionally well and many of them are heading off to race internationally for Canada in the coming months! Congratulations to all of BC’s athletes and good luck!

 

Speed Orders Results

First Place Finishes
Hillary Janssens and Caileigh Filmer (UBC/UVIC) –  Women’s 2-
Patrick Keane (UVIC) –  Men’s LW 1x

Second Place Finishes
Cody Bailey (UVIC) and Jakub Buczek (Burnaby Lake) – Men’s 2-
Rebecca Zimmerman (UVIC) – Women’s 2-
Aaron Lattimer (UBC) – Men’s LW 1x
Andrea Proske (VCRC) – Women’s 1x

Third Place Finishes
Maxwell Lattimer (UBC) – Men’s LW 1x
Kai Langerfeld (UVIC) – Mens 2-

BC had two para-athletes competing at Speed Orders. Kyle Frederickson (UVIC) and his partner, Andrew Todd, placed 4th in the C Final of the Men’s Able-Bodied Open 2- and Tracy van Asseldonk from the Delta Deas Para Rowing Center of Excellence raced in the Pr1 1x.

BC Athletes Named to World Cup 3 Team

Lucerne, Switzerland
July 7-9, 2018

Womens 2-
Hillary Janssens (UBC)
Caileigh Filmer (UVIC)

Women’s LW 2x
Ellen Gleadow (Burnaby Lake Rowing Club)

Womens 8+
Rebecca Zimmerman (UVIC)
Avalon Wasteneys (UVIC)
Sydney Payne (Brentwood College Rowing Club)

Women’s 2x
Andrea Proske (Victoria City Rowing Club)

Men’s 8+
Kai Langerfeld (UVIC)
Benjamin de Wit (UBC)
Jakub Buczek (Burnaby Lake Rowing Club)
Martin Barakso (Brentwood College Rowing Club)
Cody Bailey (UVIC)
Jane Gumley – coxswain (UVIC)

Men’s LW 2x
Patrick Keane (UVIC)
Maxwell Lattimer (UBC)

BC Athletes Named to World Rowing U23 Championships Team

Poznan, Poland
July 25-29, 2018

U23 Women’s 8+
Avalon Wasteneys (UVIC)
Sydney Payne (Brentwood College Rowing Club)
Stephanie Grauer (Burnaby Lake Rowing Club)
Madison  Mailey (Burnaby Lake Rowing Club)
Ivy Elling-Quanintance (UVIC/Victoria City Rowing Club)

U23 Women’s 2-
McKenna Simpson (UVIC)

U23 Men’s 8-
Brett Vilk (Brentwood College Rowing Club)
Travis Gronsdahl (Victoria City Rowing Club)
Alexander Bebb (St. Georges Rowing Club)
Elliot Rogers (Brentwood College Rowing Club)
Skylar Presch – coxswain (UVIC)

U23 Men’s 4-
Sean van Gessel (UBC)
Brendan Wall (UBC)
Clark Schultz (UBC)
Liam Keane (VCRC)

Coaches
Aalbert Van Schothorst (UVIC)

BC Athletes Named to World Rowing Junior Championships Team

Racice, Czech Republic
August 8-12, 2018

Junior Men’s 1x
John Walkey (Claremont Sports Institute)

Coaches
Laryssa Biesenthal (Brentwood College School)

BC Athletes Named to CanAmMex Team

Mexico City, Mexico
July 8-14, 2018

Mens Team
Julian Black (St Georges Rowing Club)
Darius Chan (St Georges Rowing Club)
Joshua Kemper (Deep Cove Rowing Club)
Benett Layton (Brentwood College Rowing Club)
Jason MacDonald (Vancouver College Rowing Club)
Spencer Thomas (Victoria City Rowing Club)
Stuart Velestuk (Delta Deas Rowing Club)
Yang Qiu – coxswain (St Georges Rowing Club)

Women’s Team
Jordan Isnor (Nanaimo Rowing Club)
Megan Knight (Nanaimo Rowing Club)
Tess Mackay-Pettyjohn (Gorge Narrows Rowing Club)
Danae McCulloch (Victoria City Rowing Club)
Marissa Murray (Gorge Narrows Rowing Club)
Danica Vangsgaard (Delta Deas Rowing Club)

BC Athletes Named to FISU World University Championships Team 

Shanghai, China
August 10-12, 2018

Women’s 8-
Lucy Vincent-Smith (UBC)
Savannah Sami-Bacon (UBC)
Claire Brillon (UBC)
Tina Yu – coxswain (UBC)

Men’s 4-
Ty Adams (UVIC)
Daan Arscott (UVIC)

Coaches
Rick Crawley (UVIC)
Aalbert Van Schothorrst (UVIC)

BC Athletes Named to Trans-Tasman Series Team 

Karapiro, New Zealand
August 23-25, 2018

Women’s Team
Piper Battersby (UVIC/Victoria City Rowing Club)
Antonia Frappell (UVIC)
Ivy Elling Quanintance (UVIC/Victoria City Rowing Club)
Katie Clark – spare (UBC/False Creek Rowing Club)
Alexandra Birkenshaw – coxswain (UBC)

Men’s Team
Ty Adams (UVIC)

Coaches
Greg Szybka (St Georges Rowing Club)

 

Search