Menu

*NEW* Format for 2020

The rowing competition at the 2020 BC Summer Games includes events for male and female athletes in two age categories – Under 17 as of Dec. 31, 2020 and Under 19 as of Dec. 31, 2019. The competition is intended to provide a first multi-sport Games experience for U17 developing athletes, while also providing a Canada Summer Games-like experience for U19 athletes. Competition takes place over one practice day and three race days at the Games venue.  U17 Athletes have an opportunity to race in 1000m time trials, heats, semi-finals and finals in the women’s single, men’s single, women’s double, and men’s double. U19 Athletes have an opportunity to race in 2000m time trials, heats, semi-finals and finals in the women’s single, men’s single, women’s pair, and men’s pair. In addition, all athletes have an opportunity to race in a 500m sprint in a mixed (two women and two men) quad.

Why Row at the BC Summer Games?

  • It is the first exposure to a multi-sport games for U17 “train-to-train” athletes;
  • It provides a sweep racing opportunity for U19 athletes;
  • It mimics selection for major teams like Team BC, Junior National Team and Senior National Team;
  • It provides race experience in multiple formats;
  • It includes pre-games training tailored specifically to BC Summer Games event preparation;
  • It provides access to athlete resources on many topics, including physical and psychological preparation, goal setting, nutrition and travel tips;
  • It exposes athletes to Rowing BC Provincial Coaches;
  • It is an opportunity to experience team travel, networking with other BC athletes and coaches and promotes general rowing skill development.

Your chance to get involved

U17 and U19 athletes are eligible to compete for the Zone in which they live.

Zone 1 – Kooteneys
Rowing organizations in this Zone: Nelson Rowing Club, Rockies Rowing Club, Lake Windermere Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 2 – Thompson – Okanagan
Rowing organizations in this Zone: Kamloops Rowing Club, Shuswap Rowing Club, Vernon Rowing Club, Kelowna Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 3 – Fraser Valley
Rowing organizations in this Zone: Fort Langley Youth Rowing Society, Fraser Valley Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 4 – Fraser River
Rowing organizations in this Zone: Inlet Rowing Club, Burnaby Lake Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 5 – Vancouver Coastal
Rowing organizations in this Zone: Collingwood School Rowing, Crofton House School Rowing, Deep Cove Rowing Club, Delta Deas Rowing Club, False Creek Rowing Club, Thunder Rowing Crew, Salish Sea Coastal Rowing, St George’s School Rowing, Vancouver College School Rowing, Vancouver Rowing Club, Whistler Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 6 – Vancouver Island – Central Coast
Rowing organizations in this Zone: Brentwood College School Rowing, Claremont Sports Institute Rowing, Gorge Narrows Rowing Club, Greater Victoria Youth Rowing Society, Maple Bay Rowing Club, Nanaimo Rowing Club, Salt Spring Island Rowing Club, Shawnigan Lake School Rowing, St Michael’s School Rowing, Victoria City Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

Zone 7 – North West
No rowing.

Zone 8 – Cariboo – North Each
Rowing organizations in this Zone: South Cariboo Rowing Club
Head Coach: TBA
Assistant Coach: TBA
Selection Event: TBA

If you have questions or would like more information, please contact Rowing BC Programs and Communications Coordinator, Sonja Lonne.

Search